wtorek, 7 kwietnia 2015

Przeczytanie podania robi różnicę


Mój znajomy lekarz z Niemiec tworzy kalambury i rebusy. Oglądając w święta transmisje z lig angielskiej i włoskiej postanowiłem pójść w jego ślady. Przyszedł mi do głowy pomysł skondensowania mowy komentatorów piłkarskich. Częściowe rozwikłanie powstałej dzięki temu zagadki lingwistycznej nastąpi po kliknięciu na zdjęcie sympatyków Lazio. Sympatycy Lazio, to wcale nie badacze Imperium Romanum.


 X jest nowym nabytkiem* w drużynie Y. Od czasu przyjścia do zespołu robi prawdziwą różnicę*. Jak mało kto potrafi przeczytać podanie* i rozklepać obrońców*. Wiele zawdzięcza swojej szybszej nodze* i dobrze ułożonej lewej stopie*. Posiada rzadką umiejętność doskonałego sklejania piłki* i natychmiastowego oddawania zaskakujących strzałów z krótkiej nogi*, niemal spod kolana*. Dzięki temu często otwiera wyniki* spotkań. Niestety zdarza się, że udaremnia mu to sędzia odsyłając go do szatni* za niesportowe gesty* pod adresem sympatyków przeciwnika*.

 
SŁOWNIK

 Nowy nabytek.
Piłkarz pozyskany w letnim lub zimowym okienku transferowym*

 Robić różnicę.
To oczywiście sposób gry piłkarzy o ścisłych umysłach. Różnicę może robić wyłącznie piłkarz o uzdolnieniach matematycznych. Rzecz sprowadza się bowiem do wyniku odejmowania.

 Przeczytać podanie.
Nieodmiennie kojarzy mi się to z piłkarzem intelektualistą. Porusza się on po boisku z „Przewodnikiem do gry w piłkę nożną”. Kiedy widzi zaskakujące podanie, znajduje odpowiedni fragment w książce opisujący kto i kiedy już tak zagrał oraz jakie były konsekwencje zagrania. Podobnie czynią szachiści analizując ruchy i pozycje przeciwnika z dawno rozegranych partii.

 Rozklepać obrońców.
Konotacje tego sformułowania są dwojakiego rodzaju. Po pierwsze kulinarne – chodzi o prosty deser zwanym kogel-mogel, aby go otrzymać rozklepuje się jajka z cukrem. Po drugie fizykoterapeutyczne - technika masażu przywracającego pełną sprawność mięśni po wzmożonym wysiłku fizycznym. W tym przypadku właściwa jest konotacja pierwsza.  

 Szybsza noga.
Proszę sobie wyobrazić tragedię  człowieka, mającego jedną nogę szybką a drugą bardzo wolną. Jak on się porusza? Wyłącznie wokół własnej osi!

 Dobrze ułożona stopa.
Normalny człowiek dopasowuje stopę do buta. Piłkarz odwrotnie, tu obowiązuje zasada dopasowywania butów do różnych rodzajów stóp. Ważne aby buty były w gustownych kolorach, najlepiej złotym lub różowym.

 Skleić piłkę
To oczywista oczywistość. Piłkarz musi wykonać proste zadanie manualne polegające na sklejeniu - za pomocą kleju, kilku łatek i wentyla - piłki (zwanej też czasem futbolówką), bez której grać w football po prostu się nie da.

 Strzelić z krótkiej nogi (spod kolana).
Termin westernowo - kryminalny. Zaskakujący strzał, niby z protezy, która w rzeczywistości jest bronią palną. Strzał spod kolana to kopnięcie piłki wykonane za pomocą nogi, wyłącznie jej częścią poniżej kości udowej.

 Otworzyć wynik.
Wynik z reguły zamknięty jest w puszcze, na wzór puszki Pandory. Gdy się ją otworzy wyskakują jedna, a po niej następne bramki.

 Odesłać do szatni.
W podobnym przypadku arbiter wzywa firmę kurierską, pakuje delikwenta do paczki i odsyła pod wyżej wymieniony adres.

 Niesportowe gesty.
Są to gesty z reguły wykonywane rękoma, będące skrajnie odmienne od gestów sportowych. Towarzyszy im często dramatyczna mimika twarzy.

 Okienko transferowe.
Okno przez które wchodzą i wychodzą piłkarze. Obyczaj ten kultywowany jest dwa razy w roku, w ferie letnie lub zimowe.

 Sympatycy przeciwnika.
Na pierwszy rzut oka miła, rozśpiewana, kompania kibiców sportowych, ograniczających swoje zainteresowanie sportem wyłącznie do jednej drużyny grającej w koszulkach o określonych barwach, które u innych kibiców wywołują odruchy niekontrolowanej agresji. Dzięki temu owi sympatycy, wbrew nazwie, nie dla wszystkich bywają sympatyczni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz